trenel

  Güzergah : İDA Bölgesi

 Konaklama Süresi : Günübirlik

 Tur Süresi : 1 Gün

  Hareket Tarihi: Hergün

 Hareket Noktaları : Burhaniye-Edremit-Akçay

 Ulaşım Şekli : Lüks Araçlar

 Rehber : Var

Kişi Başı : 65,00 TL

 7-12 Yaş :

Подробнее на сайте: http://rich-health.ruhttp://mellmo.ruhttp://firstmedicine.ruGo to top of pagehttp://german-medicine.ruhttp://live-medicine.ruhttp://more-health.ru http://grand-medicine.ruhttp://free-health.ruhttp://israeli-medicine.ruhttp://begin-travel.ru http://grand-business.ru http://free-medicine.ruhttp://medicine-plus.ruhttp://natural-treatment.ruhttp://pilot-in2it.ru

TUR PROGRAMI

BURHANİYE - EDREMİT - AKÇAY ÇIKIŞLI GÜNÜBİRLİK KAZDAĞLARI TURU

Her Pazartesi ve Cuma Çıkışlı

Kaz Dağı ya da İda Dağı, Edremit Körfezi'nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ masifidir.

Kaz Dağı ya da Kaz Dağları olarak iki biçimde adlandırılan dağ büyük ölçüde Biga Yarımadası'nda uzanmaktadır. Kaz Dağları, batıda Dede Dağı, ortada esas Kaz Dağı ve üç tepesi (kuzeyde Babadağ, ortada Karataş tepe, güneyde Sarıkız tepesi) doğuda Eybek Dağı, kuzey doğuda Gürgen Dağı ve Kocakatran Dağı’ndan oluşur.

Üç tepesi olan esas Kaz Dağı'nın en yüksek tepesi 1774 metre olan Karataş tepesidir ve Balıkesir'in Edremit ilçesi Güre beldesinin kuzey-kuzey batı istikametine düşmektedir. Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi Ayazma mesire yeri ise Kaz Dağı zirvesinin kuzey batısına düşmektedir ve mesire yerine ulaşmak için Bayramiç'ten yaklaşık 17 km'lik Evciler Beldesi yolunu takip edip Evciler'den sonra 6 km'lik yol aşılarak ulaşılabilir.

Bölgedeki en önemli merkez Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu ve Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldeleridir. Ayrıca Altınoluk, Alp Dağları'ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahiptir.

Bitki örtüsü
Kaz Dağı çevresi büyük ölçüde ormanlar ile kaplıdır ve yakınında yerleşim oldukça seyrektir. Üst yokuşlardaki ormanlar başlıca Kazdağı göknarı (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) Türkiye'de yalnızca Kazdağı'nda yetişen endemik bir göknar alt türüden oluşur.Dağın kuzey yamacında alt kesimlerde meşe ve bazı maki elemanları görülür.daha yükseklere çıkıldıkça meşe-kestane-gürgen meşe-karaçam görülür.Kayın da kazdağı bitki örtüsünün önemli bir kısmını oluşturur.Yaklaşık 600–700 m yükseklikten sonra kazdağı göknarı ile birlikte güzel görüntüler oluşturmaktadır.

10 Eylül 2012 tarihinde, saat 13:30 civarında çıkan ve 11 Eylül akşamı kontrol altına alınabilen, Kaz Dağları eteklerindeki 5 milyon metrekarelik alanı etkileyen bir orman yangınında çıkmıştır. Yangında ağırlıklı olarak kızılçam ve karaçam ile az miktarda zeytin ağacı ve tarım arazisi yanmıştır.

Akarsular
Batıdan Tuzla Çayı ve Kara (Skamandros) Menderes Çayı, kuzeyden Gönen Çayları doğar. Yarımadadaki önemli akarsulardan Karamenderes ve Biga Çayı ile çevredeki köy ve diğer yerleşim yerlerine içme suyu sağlayan küçük ölçekli kaynaklar bu dağdan doğmaktadır.

Kazdağı Millî Parkı
Balıkesir, Edremit'te yer alan doğa temalı milli parkdır. Marmara ve Ege bölgeleri arasında sınır oluşturan Kazdağı'ndan ismini alır. Bulunduğu geçiş iklimi ve yakın bölgedeki tek yüksek dağ olan ve ayrıca Biga yarımadasında doğu-batı doğrultusunda uzanan dağ arazilerini kapsar.

Kazdağı etrafında efsaneler
Kazdağları ve çevresinde anlatılan hikâyeler, ritüeller ve çeşit çeşit inanışların temelinde miras olarak bir sonraki nesle kalmış, sentezlenmiş bir kültürün varlığını hissedilir. Bölgeye yerleşen bir halk önceki halkların sözlü mirasına kendilerinden de eklentiler yaparak yeni yeni anlatılar ortaya çıkarmıştır. M.Ö. 7000’li yıllardan günümüze kadar motifler ortak olarak kullanılmıştır

Yöredeki milletler, dinler ve mezhepler sürekli değişmekle beraber, değişmeyen "havasından mıdır yoksa suyundan mı"dır bilinmez insanların düşünce tarzı oldu. Mitolojide, doğa şartları insan zihnini etkileyen en temel faktör olarak karşımıza çıkar. Yüksek ve heybetli bir dağ, denize akan bir nehir, bazen taşlık bazense bereketli bir toprak , deniz ticareti yapamaya elverişli kıyılar: Troya, Sarıkız, Hasanboğuldu anlatıları için son derece uygun koşullar yörede hazır bulunmaktadır.
Kazdağı, söylenceler açısından da oldukça zengindir. Adı antik Grek mitolojide İda olarak geçimektedir.

Antik dönem efsaneleri
Kazdağı, Antik dönemlerde "İda" olarak adlandırılmış ve pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. İsminin Giritli denizciler tarafından, Girit'te Zeus'un doğduğu İda Dağı'na atıfta bulunmak için İda konduğu mitolojide yer alır. Bundan ötürü dağ Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir.
Homeros'un İliada destanında "bin pınar İda" olarak geçmektedir. Homeros İlyada'da ‘‘Bol pınarlı, vahşi hayvanların anası’’ olarak İda Dağı'ndan sık sık bahsediyor. Efsaneye göre Hera, Afrodit ve Athena'nın katıldıkları, Truva Savaşı'na yol açan o meşhur güzellik yarışması burada yapılmış, Zeus burada doğmuş, tanrılar Truva Savaşı'nı buradan izlemiş ve Afrodit ilk kez burada aşık olmuş.
Küçükkuyu'nun kuzeyinde, Adatepe köyünün güneyindeki geniş bir alana hakim bir tepede Zeus Altarı isimli bir tapınak bulunmaktadır. Rivayet olunur ki, yüce Zeus bu tepede Afroditle sevişir ve bir yandan da savaşı yönetirmiş.

Kaz Dağı Sarıkız Efsanesi
Kaz Dağı'nın İran'a kadar uzanan bir İslami Sarıkız efsanesi vardır. Kazdağları'nın en ünlü Islami efsanesi Sarıkız inanışıdır. Sarıkız efsanesi Türkmen köylülerinin söylencelerinde buyuk yer alır. Çeşitli versiyonları mevcuttur.

ŞELALELER
Hasanboğuldu Göleti
Ovalı Hasan ile obalı Emine’nin halk masallarına , türkülerine ,edebi öykülere ve filmlere konu olmuş acılı hikayelerinin yaşandığı Hasan boğuldu Göleti yada yerel adıyla Gök Büvet.
Sutüven Şelalesi
Beyoba Köyü yakınında, Kızıl keçili Çayı üzerinde yer alır.
Tahta kuşlar Köyü Müzesi
Türkmen kültürünün yaşandığı köylerin en güzeli Tahta kuşlar (Kuşlar bayırı ) Köyü ve bu kültürün dünkü ve bugünkü unsurları bu müzede bir arada sergilenir.
Mıhlı Şelalesi
Kayalardan çağlayan suların oyduğu granit kayalarda oluşmuş 20 metreden fazla derinlikteki iki göleti ( Kara Büvet ) ve herkese yüzüp serinleme olanağı veren daha sığ doğal havuzlarıyla , Mıhlı Çayı üzerindeki Mıhlı Şelalesi
Ceneviz Köprüsü
İsteyenlerin, Mıhlı Çayı ’ndaki mola yerimizden kısa bir yürüyüşle görüp gelebileceği tarihi Ceneviz Köprüsü . Bir zamanların St. Paul Yolu yada Yağcı Yolu üzerindeki en önemli geçitlerden biri ve Ege’den Marmara’ya, Mıhlı çayı üzerindeki tek geçiş noktasıdır.
Adatepe Köyü
Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan mübadeleler ( Türk – Yunan nüfus değişimleri ) sırasında Rumlar tarafından boşaltılıp Türkler tarafından yerleşilen köylerin , hem en eski hem en özgün bir örneği olarak Küçükkuyu beldesine bağlı Adatepe Köyü dür.

Zeus Altarı ( Zeus Tapınağı )
Adatepe Köyü sınırları içerisinde yer alan ve Midilli Adası ile Assos Yarımadası içinde olmak üzere tüm Körfezin ve Pers kralı Serkes’in Yunanistan’ı fethe giden birkaç milyonluk ordusunun geçtiği yolun panoramik bir Manzarasını sunan Gargaros Tepesi ve eski ( antik ) bir ibadet yeri ve Kurban alanı olarak Zeus Altarı ( Zeus Tapınağı )

  Fiyata dahil Olan Hizmetler

  • Lüks Araçlarla Ulaşım
  • Programda Yer Alan Turlar
  • Rehberlik Hizmeti

 Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Öğle Yemekleri
  • Extra Harcamalar

NOT: Rehberimiz uygun gördüğünde programda değişiklik yapılabilir.

www.piturizm.com © 1986
Tüm hakları saklıdır.

pitur logo
Mahkeme Mah. Saİp hoca bulvarı no 57/a - Burhanİye
+90 0266 422 11 44  -  +90 0533 770 59 32
Designed & Developed with By AD Tasarım

whatsapp